Strona/Blog w całości ma charakter reklamowy, a zamieszczone na niej artykuły mają na celu pozycjonowanie stron www. Żaden z wpisów nie pochodzi od użytkowników, a wszystkie zostały opłacone.

Fala upałów szczególnie niebezpieczna dla turystów chodzących po górach

Słoneczna pogoda z jednej strony sprzyja górskim wędrówkom, ale z drugiej strony stanowi również poważne zagrożenie, zwłaszcza w trakcie upałów. Wybierając się na szlak w gorące i słoneczne dni warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

Zasada 1: Ochrona przed słońcem to absolutna podstawa

Szkodliwe promieniowanie UVB w górach jest dużo silniejsze i daje o sobie znać nawet w częściowo pochmurne dni, w których można doznać poparzeń słonecznych bez odpowiedniej ochrony. Dlatego też, przed rozpoczęciem wędrówki należy posmarować odkryte części ciała kremem z silnym filtrem, a ponadto, maksymalnie co 2 godziny powtarzać aplikację. W ten sposób zabezpieczysz skórę przed silnym promieniowaniem. Do tego obowiązkowe są okulary przeciwsłoneczne dobrej jakości oraz nakrycie głowy – dobrze sprawdzi się oddychająca chustka. Nie grzeje ona głowy tak, jak czapka, a ponadto można ją namoczyć w chłodnej wodzie w strumieniu lub źródełku.

Zasada 2: Odpowiedni zapas płynów

Wędrówka po górach to spore obciążenie dla organizmu. Gdy do tego dochodzi upał, zapotrzebowanie na wodę jest dwukrotnie większe. A zatem wybierając się na długą wyprawę w góry w upalny i słoneczny dzień warto wziąć przynajmniej 3 litry wody. Dobrym rozwiązaniem jest także menażka, do której można pobierać wodę ze strumieni górskich. Pamiętajmy jednak, że do takiej wody warto dorzucić tabletki z mikroelementami, co zapobiegnie odwodnieniu.

Zasada 3: Zabezpieczenie dodatkowej odzieży

Pogoda w górach zmienia się bardzo szybko i dynamicznie. Wychodząc na szlak przy bezchmurnym niebie nie można niestety zakładać, że później nie złapie nas deszcz. Dlatego zawsze warto sprawdzać fachowe prognozy pogody TOPR-u, a także być przygotowanym na zmianę warunków. Przyda się zatem cienka i niezajmująca dużo miejsca kurtka typu softshell lub peleryna przeciwdeszczowa. Bardzo popularne są także spodnie z odpinanymi nogawkami.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY